Djurparker iFokus

Djurparker

Etikett: vilda-djur
Läst 1256 ggr
medde
0

Putin i möte om tigrar

Under den här vecka hölls ett möte om att rädda. mötes hölls i St Petersburg och leddes av Vladimir Putin. Under mötet skrevs det på av dom så kallade 13 "tigerländerna" en räddningsplan för världens tigrar, bland övriga deltagarna fanns även Kinas premiärminister Wen Jibao.

Citat från Miljöaktuellt " Räddningsplanens mål är att fördubbla antalet vilda tigrar till 2022. För att nå målet ska 350 miljoner dollar satsas på handlingsplanen och världens länder ska träffas igen om ett år för att följa upp resultatet. Utöver de 13 tigernationerna kommer USA, Tyskland, Världsbanken och hollywoodskådisen Leonardo Di Caprio - genom WWF - att bidra med finansiering. "slut citat.

Vidare info finnes här att läsa

Länk 1

[

](http://www.dn.se/nyheter/varlden/raddningsplan-for-varldens-tigrar-1.1215027)

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

Leffe
0
#2

Intressant att ryssarna börjar engagera sig

medde
0
#3

Intressanta länkar, men det finns många som inte kan läsa på annat språk än svenska.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

CaithSith
0
#4

Kanske OT, men här är en video då putin skjuter en Tiger för att söva den.. (minns inte av vilken anledning mer än för PR Tungan ute)

http://www.youtube.com/watch?v=Hkt5G0uHO0g

medde
0
#5

Inte OT. Men den här videon är inlagd för mer än två år sedan och klippet äldre än så.

Har inget minne av att V Putin skjöt tigern enbart för PR..Skulle det var så i det här, så tror jag inte att Putin skulle skjuta en Tiger (söva) enbart för PR skull. Vilket jag ser som posetivt. Allla kan ändra sig.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

CaithSith
0
#6

Jo, jag vet att det är gammalt men iaf.. Jo någon mer anledning lär det ju ha funnits men som sagt, minns inte varför de skulle söva ner den!

medde
0
#7

Men hur som helst så har han blivit en bra kämpe för tigern i dagensläge.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

medde
0
#9

Denna är också två år. I dagens läge om Putin skulle få en Tiger. Så har han blickar på sig på ett annat sätt ang Tiger, så den skulle nog göras allt för att den skulle få ett bra liv på ett eller annat sätt

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

CaithSith
0
#10

#5 Det är väl inte direkt någon nyhet att putin gör macho grejer för bra PR? Jag har inte sagt att det är dåligt dock Flört

medde
0
#11

Visst har Putin gjort saker i PR syfte. Det är inte första och sista gångenheller. Men eftersm tigrarna är i blickfånget kan jag inte tro att det blir några"dumheter" med just tigern-

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

CaithSith
0
#12

Vad menar du med dumheter? ;p

medde
0
#13

Jag skrev "" just för det en ska tas ordagrant exakt. Det jag menar är att göra saker enbart i Pr syfte som vi talade om.

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

CaithSith
0
#14

Haha klart det finns andra orsaker, men att just premiärministern utför dessa saker tror iaf jag har mycket med hans intresse för väljarstöd att göra :) Men sen är det klart bra att det uppmärksammas av media(för tigrarnas skull)!

Leffe
0
#15

Visst har det också med väljarstöd att göra. Alla politiker världen över gör ju många saker för att få stöd. Så det ligger en hel del i det.

medde
0
#16

Men i slutklämmen kanske något bra för tigrarna!

♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥

Leffe
0
#17

Ja och det är det viktigaste. De får kanske fördel båda