Att tillägga är det Expressens tv redaktion som publicerat klippet.
#2 Det ser man klart och tydligt om man går in på länken
#3 Jo det var så jag upptäckte det.
Varför ska man då tillägga det?
#5 Jo, det kan ju vara bra att veta var länken går - av princip brukar iallafall jag skriva det intill en extern länk.
Det står att länken går till ett videoklipp om delfinkalv och det är det som är intressant och är man intresserad går man in på länken och ser då var den kommer ifrån. Skillnad hade varit om det inte stått något där.
Själv är jag i detta fall inte intresserad varifrån länken kommer utan jag är intresserad av trådrubriken och ämnet
Oj, ursäkta jag försökte mest erbjuda andra som var intresserade i länkens ursprung information. Tycker mer att denna diskution som du håller är långt mer onödig än min informativa kommentar! Vad är det ens att prata om. Visa lite hyfs och respekt mot andra som tycker informationen kan vara viktig. Vi är alla olika och jag vet inte direkt om jag bryr mig om att just du inte finner informationen intressant. Den var menad till alla medlemmar.
Så jag är inte medlem då?
Som sagt till alla medlemmar - alla tycker olika och visst vore det mycket jobbigt om alla de medlemmar som inte gillar något speciellt skulle kommentera det hela tiden? Förstår du hur jag tänker? Tycker mest att det verkar som om dina kommentarer är menade att trigga ett bråk. Min kommentar var vänligt menad!
#8 Kan inte se att någon inte visar hyfs och respekt. Jag är vad jag vet medlem och tycker att när det står i klippet varifrån det kommer så räcker det med att det står länk i tråden. Det är väl samma klipp Kolmården också har i sin hemsida?
Ha en bra dag
Sport iFokus
#11 Oj oj vilken onödig diskussion… Jag är förbluffad! Jag klickar aldrig på en länk utan veta vart den går, nu hade mede skrivit på ett ungefär och det var helt ok men jag la till extra information. Men då börjas en diskussion som inte har här att göra!
Förresten vad har det med saken att göra om klippet också finns på Kolmårdens djurparks hemsida?
Men oj jag råkade visst skriva en presstidning och inte ut hela namnet. Men det är som just Bettan80 säger.. Klippet finns även på Kolmårdens egena hemsida, och där strår det inget om att det skulle komma från en ppresstidning. Dom har nog med alla säkerhet köpt upp klippet.. Men jag lade enbart in en länk och sa vad som fanns i klippet inget mera alls.
Om jag ska skriva ut tidningen så ska jag nog även då kolla vilka mera som använder klippet.. Och då även skriva ut alla dessa. Så ska man hårddra det hela så ska väl den som filmat få kredit för det hela.
Men jag har inte på något sätt gjort fel då jag inte skrev var klippet gick till. utan enbart en länk. Samt var den går missar man inte då man går in i klippet.
Men i det stora hela, vad har det med delfinkalven att göra? Ett klipp enbart och jag tror ingen har någon större nytta av att det ska skrivas ut var just denna länk leder till. Helt onödig snack i tråden. Som inte alls har med klippet att göra. Har vi inget roligare att göra??
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
#12 Herre gud. Det var ju du som började med det som inte hade med delfinkalven att göra.
Ha en bra dag
Sport iFokus
#13 Jag håller med om "Har vi inget roligare att göra"
Jag pratar absolut inte om vem som köpt/använder klippet… Utan mer att innan man klickar på en länk som det står "länk" på vill man veta var den leder! Man vet ju inte var man kan hamna, har tidigare hamnat på en fruktansvärd pornografisk hemsida (via ett annat forum). Ville bara göra ett tillägg men möter stor protest. En snäll kommentar blir till en infekterad diskussion… Typiskt! Både det och regn på en och samma dag!
#15 Men om det är någon av sajten admin som lägger in länkar är det det ganska långsökt att det leder till porr..
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
#16 Det var ett simpelt exempel
Och du menar alltså att en som är ansvarig för denna sajt skulle lägga en länk till en porrsida. Då tror du inte att den sajtvärden tar ansvar för sin sajt? Och jag hvarade dig precis lika trevligt att jag inte tyckte det behövde stå vart länken gick. Men klart du tyckte det var otrevligt då jag inte tyckte som du.
#18 Jag ser ingen anledning att ens diskutera min kommentar! Nu blir jag på riktigt berörd av situationen.
#19 Men han har helt rätt.
Ha en bra dag
Sport iFokus
#20 Otroligt att folk ens har åsikter om min kommentar! Vi skulle sluppit denna diskusion och världen skulle fått en smula mer information. Istället blir internet fullt av detta… Ååå vad dagens människor ska störa sig på allt och alla. Konservativ som man är, tycker jag nog detta kan räknas in som nymodigheter.
#21 ?????????????
Ha en bra dag
Sport iFokus
#21 Tyckte du skrev du diskuterat klart
Ha en bra dag
Sport iFokus
Men då blir min fråga. Varför ens bry sig om att det inte stod viklen tidning länken gick till? Det såg man ju enklet om man klickade på länken..Samt en liten sak vill jag även säga. Dom "fula" länkar som finns ute på nätet i hopp om att man ska klicka sig in på dom. Inte står det porr på dom..
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
#22 Vad undrar du? Du ser ut som ett stort frågetecken!
Så du tycker jag ser ut som ett stort frågetecken. Det skulle jag kunna tycka vara otrevligt och ta som en förolämpling
Ha en bra dag
Sport iFokus
#23 Jag vill inte lämna diskussionen när ni fortfarande är arga eller sura. Det är viktigt att alltid lämna som vänner.
#26 Det var mycket skämtsamt skrivet. Ändå fick jag inget svar trots att jag försökte lätta upp stämningen.
#24 Jag är mycket försiktig av mig, och fick lov att högerklicka och sedan välja granska komponent för att se länkens ursprung.
En liten sak om man skriver vart länken går. Kan det då inte vara så illa att den trots det går till en porrsajt. Så i det du skriver i 28 är det nog det bästa att kolla först som du skriver. Så det spelar alltså ingen roll vad det står i tråden vid en länk
#29 Jodå om man skriver var den går så känner jag mig genast säkrare, jag ser hemsidan framför mig eller kan iallafall föreställa mig den.

Blandade känslor.. Delfiner är ett av de djur som jag inte tycker hör hemma i fångenskap. De mår inte bra.
#31 Samma här… jag tycker det är beklämmande att det fortfarande är lagligt att hålla valar i fångenskap i den här typen av artificiella miljöer.

Precis, hade kanske varit lite annorlunda om de var sjukt hotade i det vilda och man behövde hålla en genbank för at ha arten kvar tills man kommit till rätta med problemet. Fast som det är nu så är ju djurparker och andra "delfinarier" som är en stor del av problemet (tillsammans med de japanska delfinslakterna). De köper ju vildfångade djur!