
Lejon
Lejonen var tidigare vanliga både i Afrika, Asien och Europa. Nu finns endast lejon på Afrikas savanner och i nationparken "Gir" i Indien.
Lejonet är världens näst största kattdjur, direkt efter den Sibiriska Tigern. Lejonet hör till släktet Panthera och förekommer i Afrika och i Nationalparken "Gir" i Indien. Utmärkande för Lejonet är hanens stora man.
På bilden syns en afrikansk lejon hane. Det asiatiska lejonet har en mindre man och har också en mindre kropp.
FAKTA:
Honan väger mellan 120 och 182 kg och hanen upp till 272 kg. Honan uppnår en kroppslängd mellan 140 och 175 cm. Medan hannen blir 190 och 250 cm.

Så mäktiga och vackra dom är!
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
Lejon är maffiga djur

Visst är dom det. Är även född i lejonets tecken.
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
# 3 Hoppsan! Där ser man.

#4 Bra va! Har du inte märkt det på mig?
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
Fick bara en bekräftelse på mina aningar ja..

#6
♥ Cogito, ergo sum ♥ May the force be with you ♥
Min gubbe är också lejon. Och min månads sten är lejongul. Nog om det.
Lejon är pampiga djur. De är visst också "lätta" att ha med att göra. Lätta så till vida att de har ett väldigt tydligt kroppsspråk.
Men vilka divor hanarna är. Ligger där på marken och ser tuffa ut medan honorna jagar och tar hand om ungar. Fast man har ju sett på filmer hur hanarna gärna leker med de små. Hur gulligt som helst.
Nystartad sajt om jänkare! Wrooom!

#8 Tack, ja, Borås Djurpark
Här kommer en lejon tass:
(ps, lejon jag med)