# Nationalpark i brand.
Author: medde

En enorm brand har ödelagt en stor del av nationalparken  Hutovo Blato  som ligger i  södra Bosninen, parken är Bosniens största natur och fågelresvat.  Branden bekämpas ännu. Omkring av 80 procent av den 7, 400 hektar stora parken är förstörd.

## Comment 1
Author: cericsson

Tragiskt, så oerhört tragiskt, och onödigt om det är så att någon tänt på dessutom :(

## Comment 2
Author: medde

Visst är det. Man hoppas verkligen att det inte är en som "tuttat" på. Så stor del av parken som är borta. För att då inte tala om djurlivet som blivit lidande av branden.

## Comment 3
Author: Fawo

Men nej :( Vad ledsamt!

## Comment 4
Author: medde

Trist då det händer. Såg för någon månad sedan  om Tyresta och hur skogen kämpar för att ta igen sig efter brand. Det var många år sedan det brann där.

## Comment 5
Author: Sehvrin

Väldigt tråkigt om det är en brand som startats av en människa. Samtidigt kan det ju vara en naturlig del av den naturtypens cykel. Nu vet jag inte vad det handlar om för naturtyp, så jag kan inte uttala mig mer om det.
