# God morgon 21 okt 09
Author: medde

God morgon.

Åter på väg till skolan för att vara med tösa. Men det känns ju även lite kul att vara vid skolbänken igen. Minnen dyker upp i massor då man själv var skolelev. Under eftermiddagen är det taekwondo träning för tösa, så då blir det in til den kungliga huvudstaden och trängas bland bilar.

Ha en fin dag alla, hoppas vi ses senare här på sajten.

## Comment 1
Author: Leffe

#0 Underbart att köra bil i stan nu dessa dagar. Det ska ju bli trafikkaos med massor av EU-delegater. De råder folk att åka kommunalt i stället.

Själv är jag hemma från jobbet. Förkylningen börjar ta på krafterna. Sitter här nu med Pysen och Sessan spinnande i knät. Så jag har en tredje del av min djurpark i famnen

Sköt om er

## Comment 2
Author: medde

Visst det har jag glömt bort. Men dom är nog inte inne på söder under em, hoppas jag......

## Comment 3
Author: Tom-B

Morn morn!

Jag håller på att klyva mina ekbitar med motorsågen. Dom är för stora för min lilla hobbyklyv. Och inte görligt med klyvyxa heller. Men oj vad eken tar på sågkedjan. En timmes sågning, sen får man fila. Hela tiden. Kanske bättre att avsluta dagens arbete efte tre kvart!

Tom

## Comment 4
Author: Vattnadal

Ännu en hemmadag, sjukskriven så jag ska inte jobba förrän på måndag, OM jag är bättre då vill säga.

Fick ig¨år höra att jag är ett klockrent fall av reumatism, och remiss till reumatolog är skickad. Hoppas på snabb tid och bra mediciner så att livet får bli lättare.

Ska pyssla med djuren idag. Utedjuren är klara, hönsen ska få lite gröpe till lunch bara. Blir nog städa musburar och mocka åt kaniner idag. Måste frsöka ta golven oxå, men inte med dammsugare, det är för jobbigt, torrmoppen får det bli. Jag ska ju vila mig frisk nu ju!![Skrattande](http://djurparker.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Tom-B

Men Vattnadal, får du göra sån´t där när du är sjukskriven? Tänk om Försäkringskassan får syn på vad du håller på med.

Vad händer då?

Tom

## Comment 6
Author: Vattnadal

Jadu, om jag inte ens får mata och vattna djuren, samt städa åt dem, som jag annars gör före och efter jobbet, så vette 17.

Meningen är väl att man bara ska ligga på soffan antar jag. Fast jag gör det oxå, och sen korta arbetspass. Minns att jag såg nåt TV:program förr där försäkringskassan tjuvflmade folk som var sjukskrivna. Bla en hästägare, som när hon var sjuk mockade och pysslade med hästarna. Vet inte om de tycker att man ska sälja alla sina djur och sluta ha ett liv när man är sjuk...

Fast de har inte med saken att göra än heller, första veckan än...![Tungan ute](http://djurparker.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Nej, ärligt, hur är det egentligen meningen att det ska vara? Om man klarar av att laga mat och diska, ta hand om barn och husdjur, är man då frisk nog att jobba, även om det innebär att man pga det inte klarar av att laga mat och diska, ta hand om barn och husdjur. Fånigt är det, anser jag.

## Comment 7
Author: Tom-B

Jag håller helt med dig om det smått löjliga. Men det är väl sådana som dom upptäkt missbrukat systemet, och t o m jobbat svart under sjukperioden.

Tom

## Comment 8
Author: Vattnadal

Jo, det finns ju alltid dumskallar som förstör för oss laglydiga...

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Visst är det så. Är man sjukskriven så tar hemmet och familjen den mesta orken, sen är den slut till annat.

Att kunna ha förmånen att få ha djur kan vara livsavgörande för en människa, så man inte går under om man är sjukskriven eller sjukpensionär. Alla så vill vi ha en sysselsättning som lyfter oss. Och skillnaden är att när man pysslar om sina djur så kan man göra det i korta arbetspass under hela dagen, ( som Vattnadal säger) och  inte under speciella tider som krävs då man ska jobba. Att behöva stressa och passa tider är det mest förödande när man inte har någon som helst ork i kroppen som räcker någonstans..

Ja, sjukt är det i systemet. Man ska tydligen inte ha ett "liv" bara för att man är sjukskriven. Man arbetar ju inte för någon annan och tjänar några pengar direkt, bara för att man tar hand om sina djur man har hemma....![Oskyldig](http://djurparker.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

Så sköt om dina djur du Vattnadal, trots sjukskrivning. Det gör du alldeles rätt i. ![Skrattande](http://djurparker.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: Leffe

Är man sjuk får man hålla på med de vanliga bestyren i hemmet har jag läst någonstans
