# Järv har rymt från Lycksele djurpark
Author: [Borttaget]

En järv har rymt från sitt hägn i Lycksele djurpark. Personal från djurparken och eftersöksjägare är ute och söker efter järven, skriver VK. – Vi gör precis allt vad vi kan för att hitta igen den, säger Carina Johansson, assistent vid Lycksele djurpark, till tidningen.  

[https://www.expressen.se/nyheter/jarv-har-rymt-fran-lycksele-djurpark/](https://www.expressen.se/nyheter/jarv-har-rymt-fran-lycksele-djurpark/)

## Comment 1
Author: MonicaLagerquist

Oj hoppas att de hittar den och kan fånga in den.

## Comment 2
Author: Niklas

Gör järvar någon skada ute?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Järven orsakar mest skador på rennäringen har jag hört.

## Comment 4
Author: Niklas

Okej, men den finns väl som vild sedan tidigare i stora delar av landet?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

I Sverige förekommer arten i fjällkedjan från nordvästra Dalarna och norrut och utanför fjällkedjan förekommer mindre men växande populationer i skogslandet, utöver långvandrande individer även med föryngringar i norra Värmland, sydvästra och nordöstra Dalarna, södra Jämtland/Härjedalen, i nordvästra och nordligaste Hälsingland och i där angränsande Medelpad.  

[https://sv.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4rv](https://sv.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4rv)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Järven rymde från Lycksele djurpark – eftersöksjägaren vill att observationer meddelas till djurparken eller polisen.  

[https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=109&artikel=7401849](https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=109&artikel=7401849)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

En järv har rymt från Lycksele djurpark och söks nu av eftersöksjägare. Enligt Djurparkens vd vet man vilket område den befinner sig i. Händelsen har nu gjort att verksamheten kommer att behöva se över sina rutiner.  

[https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/efter-jarvrymningen-djurparken-ska-se-over-sina-rutiner](https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vasterbotten/efter-jarvrymningen-djurparken-ska-se-over-sina-rutiner)

## Comment 8
Author: kamera0710

#2/#4 Tror knappast en förrymd järv gör mer skada än en vanlig vild järv. De brukar väl även i hägn vara ganska skygga. Jag har varit med in i Skansens järvhägn och de höll sig på avstånd. Ändå var den dåvarande honan uppnappad.
