# Kolmårdsuppropet
Author: MagArne

Det har startats ett upprop för att stoppa bygget av berg och dalbanan Wildfire i Kolmårdens djurpark. Anledningen till detta är att Wildfire befarar störa omgivningen och djuren med buller och vibrationer. 

Mer info finns att läsa på Facebook  
https://www.facebook.com/kolmardsuppropet?fref=ts

## Comment 1
Author: Lasse

I en djurpark ska man gå omkring och njuta av djuren. Ska det vara ett tivoli också? Nej tycker jag. Några enkla karuseller och liknande kan kanske finnas vid sidan om, men inte bland djuren.

## Comment 2
Author: kamera0710

Läste på lite om detta. Kommunen har gett bygglov, men detta har överklagats till länsstyrelsen. Bygget är därför stoppat, åtminstone tills länsstyrelsen fattar sitt beslut. Sedan kan även detta överklagas.

[http://www.folkbladet.se/nyheter/norrkoping/stopp-for-berg-och-dalbana-7578981.aspx](http://www.folkbladet.se/nyheter/norrkoping/stopp-for-berg-och-dalbana-7578981.aspx)

## Comment 3
Author: mackek

Kolmårdsuppropet gör en namninsamling mot bygget av en så stor och påtaglig attraktion i Kolmårdens djurpark.  
  
[SKRIV PÅ OM DU VILL BEVARA DJURPARKEN SOM EN DJURPARK!](https://docs.google.com/forms/d/1IUfHH3QRszyiKM1QVbc82DwBnZgtRFgtGpxy4n9zt2o/viewform)  
  
Ta en titt på den här preliminära reklamfilmen för Wildfire. Den visar hur enormt stor och dominerande Bergbanan kommer att bli i verkligheten. Den kommer att synas och höras i hela Djuparken och i landskapet däromkring.  
  
Det är inte bara djuren i parken som kommer att påverkas. Besökarna kommer hela tiden att se en siluett av Bergbanan och höra vrålen. När de vandrar omkring på savannen, tittar på fågeluppvisningen eller pratar med aporna kommer Bergbanan att helt förstöra upplevelsen. De kommer inte tillbaka och kommer inte rekommendera sina vänner att besöka parken.  
  
Det är konstigt att Djurparkens ägare inte inser att antalet djurintresserade besökare kommer att minska kraftigt när de tvingas vara nära Wildfire en hel dag.

## Comment 4
Author: kamera0710

Satte mig och googlade lite om detta i dag. Ser nu att länsstyrelsen stoppat dessa planer. Detta kan dock överklagas till mark- och miljödomstolen.

[http://www.corren.se/nyheter/ostergotland/kolmardens-berg-och-dalbana-stoppas-7800456.aspx](http://www.corren.se/nyheter/ostergotland/kolmardens-berg-och-dalbana-stoppas-7800456.aspx)

## Comment 5
Author: kamera0710

Verkar lite förvirrat om detta bygge. På Sveriges radios hemsida 2015-06-26 lät det som om allt är klart, se första länken. Enligt en artikel i NT 2015-07-20 kommer det att bli ett överklagande till högsta instans, mark- och miljödomstolen, se andra länken. Kolmården har i vilket fall fortfarande förhoppningen att denna berg- och dalbana ska kunna invigas nästa år.

[http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=160&artikel=6199840](http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=160&artikel=6199840)

  

[http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/wildfire-overklagas-igen-11315264.aspx](http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/wildfire-overklagas-igen-11315264.aspx)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

När jag var nere 15 aug hade man avverkat skog och börjat borra för sprängning.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Djurens Rätt och gruppen Kolmårdsuppropet har gjort gemensam sak och överklagar Jordbruksverkets beslut att ge Kolmården dispens för att bygga Bamses värld och berg- och dalbanan Wildfire inom djurparkens marker.  

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/ost/djuraktivister-overklagar-kolmardens-berg-och-dalbana

## Comment 8
Author: Tjeja

#7 Hoppas de lyckas få stopp på dumheterna..

## Comment 9
Author: TerreJ

Asså en djurpark är till för att kolla på djur, enligt mig.  Visst måste de ha lite mer ibland för att locka besökare, men jag anser inte att det är passande. Först ska de asså höra i flera timmar varje dag vem vet hur länge det tar att bygga den. Sen ska djuren varje dag höra människors höga skrik medans de åker. Det anser inte jag vara bra djurhållning, djuren ska trivas i en lugn trivsam miljö, utan en massa skrik. 

En djurpark är en park med djur, inte ett tivoli med  djur runt omkring.

## Comment 10
Author: kamera0710

Lite mer om detta bygge. Kikade just på parkens hemsida, där låter det som om det redan är klart att den kommer att slutföras. Det stämmer inte med länkad tidningsartikel.

http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/har-ska-berg-och-dalbanans-framtid-avgoras-12158340.aspx

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Läser man kommentarerna tycks folk där nere vara positiva till bygget, jag själv tycker inte den passar i parken. Skulle hellre se en satsning på att bygga fler djurhägn i parken.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Trots att överklaganden fortfarande behandlas är bygget av Kolmårdens berg- och dalbana igång.  

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/ost/bygget-av-wildfire-igang

## Comment 13
Author: kamera0710

Blir spännande att se utgången av detta, men nog är det lite magstarkt av Kolmården att ge sken av att allt är klart och att bygget kommer att slutföras.

## Comment 14
Author: Tjeja

Fräckt och hänsynslöst mot djuren tycker jag.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Nu har dom börjat med reklamen för berg och dalbanan.

## Comment 16
Author: Tjeja

Suck.... €:-(

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Den 14 mars skulle Kolmårdens djurpark ha lämnat in sitt yttrande över det de klagande anfört, men omfattningen av berg och dalbanas motståndare är så omfattande att mer tid krävs.

http://www.folkbladet.se/nyheter/norrkoping/djurparken-beviljades-anstand-om4047938.aspx

## Comment 18
Author: [Borttaget]

I sommar öppnar Kolmårdens djurparks berg- och dalbana. Men banan kan komma att stängas efter att den öppnat om Mark- och miljööverdomstolen kommer fram till att det krävs en ändring av detaljplanen i området.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=160&artikel=6389481

## Comment 19
Author: kamera0710

Nu har premiärturerna med denna berg- och dalbana börjat. Men i höst kommer mark- och miljödomstolen att säga sitt. Blir intressant att se vad utslaget blir.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/fortfarande-omstridd  

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/ytterligare-forseningar-for-wildfire

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Ska besöka Kolmården senare i juli ska bli intressant att höra om den stör mycket.

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Mark- och miljööverdomstolen upphäver det tidigare bygglovet för Wildfire, Kolmårdens djurparks nya berg-och-dalbana.  

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/domstolen-upphaver-bygglov-wildfire-i-fara

## Comment 22
Author: Tjeja

#21 Yaay såg det precis på nyheterna på tv 4 och kollade genast in här för att berätta detta! Men du han före! 😃

Tragiskt bara att människor var tvungna att må dåligt och klaga på oljudet innan man befriar djuren från stressen av allt detta oväsen..

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 VD för parken säger nu att hela verksamheten är hotad om dom inte får ha kvar Wildfire.

## Comment 24
Author: Tjeja

#23 Det var till och överdriva! Visst de har lagt sjukt mycket pengar på HELT FEL sak.

Men knappast att en enstaka bergochdhalbana skulle kunna dra tillräckligt med folk för att driva hela djurparken. Så nej.. jag köper inte hans resonemang!

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24 Det är VD som säger det. Dom är uppe i drygt 200 miljoner kr med bygget och överklagan.

## Comment 26
Author: Tjeja

#25 Jag tror VD'n överdriver för han vill ha kvar banan och tjäna extra pengar på den. Men att den skulle dra in så mycket att det är avgörande för parkens drift tror jag inte på. Däremot  håller de på att skaffa sig så stora skulder med detta idiotbygget att de kan komma att gå i konken oavsett om de får använda banan eller inte.

De tog en risk att påbörja bygget innan bygglov var givet. Den risken visste VD om han är inte dum och de räknar med att vinna denna tvist förr eller senare. Jag önskar att de hittade något annat sätt att tjäna in pengar på som inte orsakade djuren en massa lidande.

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Jag vet inte om han överdriver. 200 miljoner kr är mycket pengar och på något sätt måste man få tillbaka dom. Sälja, höja priserna, strunta i nya djurhägn eller lägga ner är ju något dom säkert funderar på.

Det intressanta är att hela Kolmården inte har en detaljplan utan endast bygglov på det som finns i parken.

## Comment 28
Author: Wellcraft

VD:n är nog rätt så smart. Jag bor själv i Norrköping och parken anses ovärderlig.  
Kommunen har väl ärendet nu? Det sista de vill är att djurparken konkar.

## Comment 29
Author: [Borttaget]

Wildfire får stå kvar i väntan på att en detaljplan för området tas fram  

http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/wildfire-far-sta-kvar-an-sa-lange-om4466216.aspx

## Comment 30
Author: Tjeja

Hoppas de kan hitta bättre sätt att finansiera parken på utan att ha en massa oljud som stör djuren.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Innan Kolmårdens djurpark öppna för säsongen hoppas kommunens bygglovschef Marita Eriksson kunna ge besked om parken då får köra Wildfire eller inte.  

http://www.nt.se/nyheter/norrkoping/nya-turer-om-wildfire-om4517217.aspx

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Nu är beslutet fattat, den omtalade berg- och dalbanan på Kolmårdens djurpark kommer inte att öppna vid säsongspremiären på fredag. Detta kan få negativa konsekvenser, menar företagets vd.  

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/beslutet-ingen-wildfire-vid-premiaren

## Comment 33
Author: Tjeja

Va??? Är det sant? Vilken positiv överraskning! Hoppas det blir så! 😊👍💞

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Dom kommer få en detaljplan även om den blir försenad.

## Comment 35
Author: MagArne

#33 Nja, helt klart är det ju inte enligt artikeln i #32

Djurparken väljer att inte köra Wildfire tills detaljplanen är klar. Så Wildfire kan mycket väl startas upp senare i sommar.

## Comment 36
Author: kamera0710

Tyvärr tror jag att de kommer att få köra så småningom, med tanke på alla pengar som "plöjts ner" i detta vansinnesbygge.

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Det ska väl mycket till om dom inte ska få en detaljplan?

## Comment 38
Author: kamera0710

#37 Ja, men en detaljplan kan ju utformas så att denna berg och dalbana blir olaglig. Men jag betvivlar att det kommer att ske, men det får vi ju se.

För den som inte vet: En detaljplan är juridiskt bindande, till skillnad från en översiktsplan.

## Comment 39
Author: [Borttaget]

#38 Fast hela Kolmårdens djurpark saknar ju en detaljplan var väl just det man skulle ändra på?

## Comment 40
Author: kamera0710

#39 Tror att det var så, minns inte alla detaljer.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

Kommunen i Norrköping verkar vara säkra på att dom får detaljplan.

http://www.nt.se/asikter/debatt/politikerna-lagar-och-regler-ska-foljas-om4495648.aspx

## Comment 42
Author: [Borttaget]

http://www.norrkoping.se/bo-miljo/stadsutveckling/detaljplaner/kolmardens-landsbygd/marmorbrottet-121-kolmard/index.xml

## Comment 43
Author: Tjeja

Mycket bra länk #42! Undrar hur mycket det skulle påverka om man fick ihop ett gäng med skrivna protester och skickade in dit i tid innan 4 maj!? Vi kan ju skriva för djurens skull alla aspekter vi kan komma på. Å andra sidan vill man ju inte heller sabba så att parken inte överlever alls heller. Skulle den stängas riskerar ju alla djuren där att hamna på sämre ställen eller avlivas. Nån som vet hur det är med bostadskvarter i närheten runt parken? Finns det sedan någon scen där med stark ljudsnläggning som möjliggör tex större concerter? Det kan ju isf störa djurliven än mer än en bullerbana vars ljud är mer konstant tex?

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#43 Kolmården har tidigare haft konserter i parken. Hur det påverkar omgivningen vet jag inte, det finns några villor i närheten. Det är ca 1 mil till tågstationen och det lilla samhället.

## Comment 45
Author: [Borttaget]

De som bor i Krokek, Kolmården, Sandviken väster om djurparken hör inget från djurparken då den ligger för långt bort.

De som bor i Kopparbo precis öster om djurparken hör och störs av ljud från parken har jag fått höra, sälshowen, Wildfire och Bamses värld ska tydligen höras. Vid Gruvstugan precis vid parkeringen har då inte jag hört oljud från djurparken förutom när vargarna ylar och Gibbonnerna (små apor) tjuter kl 6 på morgonen 😃 men det är ju mest bara charmigt. De som bor vid Marmorbruket straxt väster om djurparken tror jag inte hör något men någon annan får bekräfta.

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Kolmårdens djurpark skriver på sin hemsida att berg- och dalbanan Wildfire ska öppna snart. Exakt vad det betyder framgår inte.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/kolmarden-tanker-oppna-sin-berg-och-dalbana

## Comment 47
Author: MagArne

Enligt nyhetsbrev som Kolmårdens djurpark skickat ut via e-post ska Wildfire tas i bruk imorgon 20:e juni. Återstår att se om det stämmer.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

Fick samma nyhetsbrev. Enligt deras Facebook sida så öppnar dom den i morgon.

## Comment 49
Author: Tjeja

Undrar hur det gick idag då..

## Comment 50
Author: kamera0710

När jag läser hemsidan verkar det som den är igång.

http://www.kolmarden.com/djurpark/akattraktioner/wildfire

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Den kör enligt folk som varit där.

Men kan stoppas om folk överklagar beslutet om detaljplanen.

## Comment 52
Author: Tjeja

Vad och hur kan vi göra för att hjälpa till med överklagandet då? Finns det någon namninsamling som stöder något överklagande?

## Comment 53
Author: [Borttaget]

#52

För kort tid för namninsamling då detaljplanen verkställs om knappt 14 dagar.

http://www.norrkoping.se/nyheter/2017-06-22-detaljplan-for-wildfire-antagen.html

## Comment 54
Author: Tjeja

😔

## Comment 55
Author: [Borttaget]

Den omstridda berg- och dalbanan Wildfire i Kolmårdens djurpark har överklagats igen. Bakom överklagan står Naturskyddsföreningen i Norrköping.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=160&artikel=6735226

## Comment 56
Author: Tjeja

Hejjjja Naturskyddsföreningen!  👍

## Comment 57
Author: [Borttaget]

Detaljplanen, för området där berg- och dalbanan Wildfire ligger i Kolmården, godkändes men nu vill en privatperson att Mark- och miljööverdomstolen ta upp ärendet.  

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/wildfire-overklagas-aterigen
