# För hund?
Author: Lexie82

Jag undrar om någon här har tips om djurparker där man får ta med sig hund, gärna i mellansverige.

Furuvik vet jag, men det är den enda jag hittat som verkar vara något att hänga i julgranen. Jag ska dit med min 14-åriga son och mina föräldrar, så jag vill inte ha något som bara är för småbarn.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kolmården? Det är 20 år sedan jag var där, men då var det folk med hundar där. Men du kanske klassar det som södra Sverige?

## Comment 2
Author: Lexie82

Mja, det är lite längre söderut än jag vill åka i alla fall.

Allra bäst hade varit med nåt ställe som är kombinerad djurpark och nöjespark. Furuvik är ju det, men de har ju inte jättemycket av nånting, liksom.. De har inte jättemånga roliga djur, de har ett fåtal karuseller och de har ett vattenland mest anpassat för småbarn..

Jag vill ha typ Furuvik deluxe! =P

## Comment 3
Author: Leffe

När det gäller hundar så har jag hittat följande när det gäller djurparker i Sverige

Hund får vara med på följande djurparker:  
Furuviksparken  
Ystads djurpark  
Ölands djurpark

Hund får inte medtagas på följande djurparker:  
Borås djurpark  
Järvzoo  
Kolmårdens djurpark  
Lycksele djurpark  
Parken Zoo  
Skansen  
Skånes djurpark

Har inte hittat någon uppgift när det gäller följande djurparker:  
Junsele djurpark  
Nordens Ark

## Comment 4
Author: Lexie82

Tack för hjälpen! =) Både Ölands djurpark och ystads djurpark ligger 6-7 timmar bort, så det verkar som att vi får nöja oss med Furuvik.

## Comment 5
Author: Lexie82

Ölands djurpark verkade dock riktigt intressant, så det kanske får bli en resa dit nästa sommar istället =)

## Comment 6
Author: Leffe

På Ölands djurpark finns det tydligen också ett hunddagis

## Comment 7
Author: vallhund

På Kolmården har de väl något slags hunddagis, dvs man får lämna in hunden där, ej ta med in i parken.

## Comment 8
Author: Lexie82

#7 Jag skulle inte vilja lämna hunden på ett hunddagis en hel dag. Dels är han inte så gammal, och dels skulle jag inte lita på att någon annan tog hand om honom så länge.

## Comment 9
Author: Wellcraft

#7 Nej det finns inget hunddagis där.

## Comment 10
Author: vallhund

#9 Då har dom lagt ner det, fanns för några år sedan.

Tänkte åka dit för några år sedan med mina barnbarn men det föll på att tillsynen på dagiset/burarna var väldigt bristfällig.

## Comment 11
Author: Wellcraft

#10 Jaså? Totalt missat.. Bor ändå i nkpg och besöker varje år ungefär.

## Comment 12
Author: monstermash

#3 Hundar var iallafall inte välkomna på Nordens ark för några år sedan har jag för mig. :)
